Logo Feel the Wind

- WYRUSZ Z NAMI W MORZE -

Jachtowy Sternik Morski PZŻRejsy szkoleniowe

Jachtowy Sterink Morski PZŻ - kurs

Zapytaj o rejs

zamknij

Rejsy 2024

Kurs na Jachtowego Sternika Morskiego

Rejs szkoleniowy w Chorwacji

Status na wodzie - ikona

Status na wodzie

Średni

Rodzaj - ikona

Rodzaj

Training, Education, Skills & Travel

Komfort - ikona

Komfort

4/5

Motyw przewodni - ikona

Motyw przewodni

Jachtowy Sternik Morski

Kobieta za sterami jachtu
Ludzie na jachcie podczas kursu

Ruszamy z zapisami na kurs JSM PZŻ!

W pakiecie – mnóstwo praktyki, szlifowanie wiedzy teoretycznej i doskonała atmosfera, którą zapewnia ekipa doświadczonych instruktorów Feel the Wind!

FORMY SZKOLENIA:

MASZ INNY POMYSŁ? Nie przywiązujemy się ani do formy kursów, ani do terminów. Zorganizujemy kurs indywidualnie dla Ciebie i/lub grupy Twoich znajomych. Skontaktuj się z nami w celu uzgodnienia szczegółów. Prowadzimy szkolenia w Chorwacji, Słowenii, w Polsce – wybieramy miejsca z łatwym dojazdem. Jeżeli dla Ciebie odpowiednia będzie inna lokalizacja - nic nie stoi na przeszkodzie, aby szkolenie zorganizować właśnie tam.

Sprawdź kursy, które już zaplanowaliśmy - KURSY JSM 2024. Może znajdziesz coś dla siebie.

Dla kogo jest kurs?

Kurs skierowany jest dla każdego, kto samodzielnie chce prowadzić morski rejs. Szczególnie jednak polecamy go osobom z patentem żeglarza jachtowego.

Przed kursem koniecznie odśwież wiedzę z zakresu wymaganego na patent żeglarza jachtowego. Dzięki temu skutecznie połączysz żeglowanie z prowadzeniem nawigacji i obserwacji warunkujących bezpieczeństwo żeglugi.

PAMIĘTAJ! Aby podejść do egzaminu na patent Jachtowego Sternika Morskiego (JSM) PZŻ potrzebujesz 200 godzin morskiego stażu uzyskanego w przynajmniej dwóch rejsach morskich. My na kursie tygodniowym zapewnimy około 60 godzin stażu, zatem dajemy możliwość „wypływania” brakujących godzin. Na kursie krótszym spodziewaj się odpowiednio mniejszej ilości godzin stażowych.

Jeżeli nie zamierzasz podchodzić do egzaminu – wymóg ilości godzin stażowych Ciebie nie dotyczy. My zapewnimy Tobie szkolenie JSM z zakresu umiejętności praktycznych wymaganych przez Polski Związek Żeglarski.

Grupa ludzi przygotowująca jacht do kursu
Grupa kursantów pozująca razem do zdjęcia

Kto może wziąć udział w rejsie?

Kursanci i osoby towarzyszące :)

Możesz zabrać ze sobą osoby towarzyszące, znajomych lub rodzinę. Powinni być oni jednak nastawieni na specyficzny charakter rejsu, który jest SZKOLENIEM. W czasie kiedy kursanci będą opanowywać wiedzę praktyczną i teoretyczną, pozostała część załogi będzie mogła relaksować się na jachcie, przebywać na lądzie (jeśli tylko będzie taka możliwość) lub aktywnie brać udział w pracy szkolącej się części załogi. Niektóre formy kursu będą bardziej atrakcyjne dla osób towarzyszących - na przykład tygodniowe szkolenie w Chorwacji, a inne mniej – na przykład trzydniowe szkolenie w marcu na Bałtyku 😀

Każdy jest mile widziany, pamiętaj jednak, że realizacja założonego programu szkoleniowego jest naszym priorytetem!

Jak wygląda kurs JSM prowadzony przez Feel The Wind?

Kurs może odbywać się w formie rejsu tygodniowego, lub krótszego – w zależności od ilości uczestników. Rejsy trzydniowe staramy się organizować blisko – w Polsce lub Słowenii. Rejs tygodniowy możemy zorganizować w dowolnej lokalizacji.

W trakcie kursu intensywnie ćwiczymy manewry portowe oraz umiejętne przeprowadzenie jachtu z portu wypłynięcia do portu docelowego. Zwracamy przy tym uwagę na różne aspekty mające wpływ na podróż jachtu – bezpieczeństwo załogi, sposoby określania pozycji, ale także prowadzenie obserwacji zarówno akwenu, jak i sytuacji meteorologicznej.

Materiały teoretyczne wysyłamy przed rozpoczęciem kursu do samodzielnej nauki, aby na rejsie móc wykorzystać w praktyce przyswojoną już przez uczestników wiedzę. Kurs zakończony jest egzaminem teoretycznym i praktycznym, po zaliczeniu którego uczestnicy mogą złożyć wniosek o wydanie patentu JSM do Polskiego Związku Żeglarskiego.

Grupa ludzi przygotowująca jacht przed kursem

Nasi instruktorzy

Zdjęcie instruktora - Łukasz Stania

Łukasz Stania

Zdjęcie instruktora - Leszek Łaskawski

Leszek Łaskawski

Zdjęcie instruktora - Aleksandra Ciecióra

Aleksandra Ciecióra

Zdjęcie instruktora - Grzegorz Urbański

Grzegorz Urbański

Zdjęcie instruktora - Maciek Czader

Maciek Czader

Zdjęcie instruktora - Maciek Czader

Paweł Prochota

Co musisz opanować, aby zostać Jachtowym Sternikiem Morskim?

Teoria

 • Nawigacji
 • Locja morska
 • Międzynarodowe Prawo Drogi Morskiej i przepisy
 • Meteorologia
 • Łączność i sygnalizacja na morzu
 • Ratownictwo
 • Wiedza o morskich jachtach żaglowych

Praktyka

 • Manewrowanie jachtem morskim w porcie i pod żaglami
 • Kierowanie pracą załogi
 • Praca w charakterze załoganta
 • Planowanie podróży jachtu
 • Praktyczna obsługa jachtu morskiego

Na jakich jachtach odbywa się kurs?

Z doświadczenia wiemy, że najlepsze efekty dają szkolenia prowadzone na większych jednostkach np. Oceanis 48 lub Sun Odyssey 509. Uważamy, że ucząc się na jachtach o większej długości i z większą masą (czyli też bezwładnością), łatwiej jest potem początkującemu kapitanowi opanować inne jachty, na których prowadził będzie swoje pierwsze rejsy.

Staramy się wybierać jachty z nowoczesnym wyposażeniem, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort. Przed rejsem sprawdzamy je pod względem technicznym.

Kliknij, aby zobaczyć galerię

Jacht płynący po morzu
Osoba wykonująca manewry żeglarskie

Manewry, które ćwiczymy na kursie:

Kursy z Feel The Wind – nauka w dobrej atmosferze!

Jacht płynący po morzu

Formy kursu JSM

Czas trwania:

1 tydzień

Liczba osób w załodze:

Max 6 (+ instruktor)

Miejsce:

Chorwacja

Czas trwania:

3 dni

Liczba osób w załodze:

2-3 osoby

Miejsce:

Słowenia, Trójmiasto (lub inne polskie porty)

Czas trwania:

Dowolny

Liczba osób w załodze:

Min. 1 osoba – Ty :)

Miejsce:

Tam, gdzie chcesz pływać Przygotujemy ofertę dla Ciebie!

Napisz do nas! Wskaż kiedy, z kim i gdzie chcesz pojechać, aby odbyć szkolenie. Organizacja szkoleń dla małych grup to nasza specjalność!

Kurs JSM

Przykładowa klasa jachtu – Oceanis 48Maksymalna liczba uczestników rejsu – 6 osób (+1 instruktor)

Kurs 7-dniowy

Marzec, kwiecień,
październik lub listopad

Ikona z łodzią

630 € / osoba

+ 200 € (płatne gotówką na miejscu)

W cenie rejsu:

 • materiały teoretyczne do samodzielnej nauki z zakresu wymagań PZŻ,
 • opiekę instruktora żeglarstwa,
 • praktyczne szkolenie z manewrowania jachtem morskim,
 • ubezpieczenie NNW.

Płatność na miejscu wyżywienie zakupione na jacht, opłaty portowe, paliwo do jachtu, sprzątanie, pościel, ręczniki, silnik zaburtowy do pontonu.

Kurs 7-dniowy

Maj lub wrzesień

Ikona z łodzią

780 € / osoba

+ 200 € (płatne gotówką na miejscu)

W cenie rejsu:

 • materiały teoretyczne do samodzielnej nauki z zakresu wymagań PZŻ,
 • opiekę instruktora żeglarstwa,
 • praktyczne szkolenie z manewrowania jachtem morskim,
 • ubezpieczenie NNW.

Płatność na miejscu zawiera wyżywienie zakupione na jacht, opłaty portowe, paliwo do jachtu, sprzątanie, pościel ręczniki, silnik zaburtowy.

Uczestnicy organizują transport samodzielnie, lub możemy pomóc w jego organizacji, jeżeli jest taka potrzeba.

Logo Free to Wind

Nie masz czasu na 7-dniowy rejs?

Skontaktuj się z nami i powiedz, gdzie chcesz płynąć.

Znajdziemy dla Ciebie idealny termin.

Doświadczenie - ikona

Doświadczenie

Podczas rejsu koncentrujemy się na praktycznych umiejętnościach manewrów portowych , pracy na cumach oraz obsługi jachtu. Każdorazowo dostosowujemy sposób szkolenia i program zajęć do realnych potrzeb uczestników kursu. Skipperzy Feel the Wind podzielą się swoimi żeglarskimi doświadczeniami i dobrą praktyką żeglarską.

Wiedza - ikona

Wiedza

Zdajemy sobie sprawę z dużej ilości materiału do opanowania, aby zdać egzamin JSM, dlatego przekazujemy wiedzę w sposób uporządkowany. Podczas rejsu odpowiemy na wasze pytania, przeprowadzimy praktyczne zajecia z nawigacji oraz będziemy dużo pracować na mapie. Przed rejsem zapewniamy materiały do samodzielnej nauki lub powtórzenia.

Atmosfera - ikona

Atmosfera

Żeglarstwo to nie tylko nasza praca, ale też prawdziwa fascynacja! Każdorazowo dzielimy się nią z naszymi kursantami. Lubimy żeglować w miłej atmosferze, dlatego dbamy o to, aby wszyscy czuli się na rejsie komfortowo i oprócz nowych umiejętności oraz wiedzy zabrali ze sobą miłe wspomnienia. Pamiętając jednak o tym, że jest to rejs szkoleniowy przywołujemy uczestników do brzegu, tzn. ćwiczeń, manewrów i powtórek materiału.

Elastyczność - ikona

Elastyczność

Dostosujemy formę kursu do potrzeb konkretnej grupy, a także zorganizujemy kursy dedykowane dla jednej osoby, lub grupy dwu- , trzy osobowej lub dowolnie licznej. Od wielkości grupy zależy długość rejsu szkoleniowego. Jeśli masz konkretne oczekiwania dotyczące terminu lub akwenu – skontaktuj się z nami.

Opinie uczestników naszych szkoleń

Opinia - Owal

Z ludźmi z Feel the wind spełniam swoje marzenia. Z Jaśkiem w 2014 zacząłem moją przygodę z żeglarstwem morskim. Paweł przeszkolił mnie na sternika, dzięki czemu mogę organizować z nimi swoje rejsy kapitańskie.

Owal

Opinia - Ryszard

Trudno sobie wyobrazić lepsze szkolenie jednocześnie z wspaniałą przygodą na wesoło niż te, które udało mi się przeżyć dzięki załodze „Feel the Wind”. Zdecydowanie polecam tę szkołę wszystkim, którzy chcą zdobyć uprawnienia sternika morskiego i nabrać doświadczenia w manewrach. Z ‘Feel the wind” ja bawiłem sięwspaniale, tak że szaleństwo”.

Ryszard

Opinia - Tania

Po pierwszym rejsie po Greckich wyspach z kpt. Pawłem, wróciłam na kurs JSM, który prowadził. Zdecydowanie polecam zarówno rejsy stażowe, jak i te nastawione bardziej na jachting i zwiedzanie. Oprócz ogromu wiedzy i rad, pomagających w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji na wodzie, Paweł ma również cały rękaw anegdot, które umilą długie przeloty oraz wycieczki po odwiedzanych miejscach. Na pewno w przyszłości jeszcze się zobaczymy.

Tania

Opinia - Piotr

Z ekipą Feel The Wind odbyłem dwa rejsy w Chorwacji i Grecji , które były zarówno wspaniałą przygodą jak i szkoleniem. Dzięki ludziom tam poznanym swoją miłość od dziecka pod postacią żeglarstwa śródlądowego poszerzyłem o żeglarstwo morskie. Podczas drugiego rejsu po solidnym szkoleniu uzyskałem uprawnienia sternika morskiego. Ogromna wiedza i doświadczenie Oli i Łukasza, szczegółowo zaplanowane trasy rejsów, niesamowity poziom szkolenia w przyjaznej, żeglarskiej, pełnej wsparcia atmosferze oraz wspaniały klimat panujący podczas rejsów spowodowały, że w tym roku planuję kolejne rejsy z Feel The Wind.

Piotr

Opinia - Waldek

W dniach 16-23 września uczestniczyłem w rejsie szkoleniowym. To była dla mnie przede wszystkim przygoda i rozwój oraz spędzanie czasu na realizowaniu pasji. Nasz Kapitan Ola cały czas czujnym okiem po uprzedniej instrukcji korygowała ewentualne błędy. Podczas rejsu mieliśmy okazję czerpać z jej wiedzy i doświadczenia. Wielokrotnie bardzo ciekawe tematy i zagadnienia powodowały że jedynie czas zbyt szybko mijał. Kapitan Łukasz w miarę możliwości poświęcał nam czas na dalsze zgłębianie wiedzy i jej systematyzowanie. Nie jedynie aspekty literaturowe ale również dzielił się z nami ogromnym swoim doświadczeniem. To był dobrze przepracowany rejs w przyjaznej i miłej atmosferze. Polecam każdemu kto marzy o morskiej przygodzie.!!!

Waldek

Opinia - Jacob

Dzięki „Feel the Wind" odkryłem wspaniałą pasję, nowe przygody i przyjaciół na całe życie. Każdy rejs był wyjątkowy, każdy dał nowe wspomnienia i realizację marzeń. Dzięki profesjonalnej organizacji i doskonale wyszkolonej kadrze instruktorów zdobyłem uprawnienia JSM. Właśnie zapisuję się na kolejny rejs z „Feel the Wind" - każdemu polecam zrobić to samo!

Jacob

Teoria, praktyka i doskonała atmosfera… we have it all!

Szkolenie na jachcie
Mapa z manewrami
Nauka teorii
Ludzie stojący na jachcie
Cumowanie jachtu
Instruktor za sterami jachtu
Kursantka za sterami jachtu
Ludzie siedziący na jachcie
Kursanci w czasie wolnym
Ludzie patrzący na mapę
Para ludzi na jachcie
Mapa leżąca na stole
Jacht płynący pod mostem
Jacht płynący morzem
Jachty zacumowane w porcie
Kursanci uczący się nawigacji
Praca z mapą
Kursant za sterem jachtu
Prowadzenie jachtu
Prowadzenie jachtu nocą
Nauka stawiania na kotwicy
Jachty stojące w porcie
Szkolenie teoretyczne kursantów
Nauka teorii przez kursantow

Egzamin, staż morski i patent JSM - FAQ

1. Jakie wymagania należy spełnić, aby podejść do egzaminu?

Aby podejść do egzaminu należy spełnić warunki:

 • Ukończenie 18. roku życia
 • Odbycie stażu w co najmniej dwóch rejsach po wodach morskich o łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi, potwierdzonego opiniami z rejsów wystawionymi przez kapitanów
2. Staż morski – jak go zdobyć?

Staż morski przed kursem i egzaminem jest konieczny, by zdobyć praktykę żeglarską. Nietrudno się domyślić, że 200 godzin to naprawdę niewiele. Dlatego warto odbyć go na rejsach stażowych, organizowanych pod kątem nauki podstawowej obsługi jachtu morskiego, jego instalacji oraz osprzętu tak, aby na kursie już być z tym zapoznanym. Zwykły rejs rekreacyjny najczęściej nie daje możliwości poznania jachtu na tyle, aby potem na kursie czuć się pewnie z nową wiedzą.

Podczas tygodniowego rejsu można zdobyć ok. 60 godzin stażu. Oczywiście zależy to od warunków pogodowych, dlatego przed rejsem trudno jest określić dokładną ich ilość. Po odbyciu dwóch rejsów stażowych brakującą ilość godzin można wypływać w trakcie kursu tak, aby podchodząc do egzaminu ich liczba wynosiła minimum 200.

3. Jakie możliwości daje patent JSM?

Osoba posiadająca patent jachtowego sternika morskiego jest uprawniona do prowadzenia jachtów żaglowych, które mogą być wyposażone w pomocniczy napęd mechaniczny:

 • po wodach śródlądowych,
 • o długości kadłuba do 18 m po wodach morskich.
4. Czy konieczne jest posiadanie patentu Żeglarza Jachtowego, aby zdobyć Jachtowego Sternika Morskiego?

Przepisy tego nie wymagają, jednak osoba nieposiadająca żadnych umiejętności żeglarskich, która odbyła tylko wymagany staż nie jest odpowiednio przygotowana do kursu, gdyż brakuje jej doświadczenia. Zalecamy, aby jednak patent żeglarza posiadać, a jeżeli nie, to by mieć opanowane manewry jachtem pod żaglami oraz podstawową wiedzę z żeglarstwa. Podstawy nie są tematem przewodnim kursu, a zakres szkolenia jest na tyle szeroki, że na ich naukę nie ma czasu.

5. Ile kosztuje egzamin JSM?
 • Egzamin - 350 zł
 • Wydanie patentu JSM- 50 zł

Osobom uczącym się, poniżej 26. roku życia przysługuje zniżka 50% za egzamin i wydanie patentu

Wymagania egzaminacyjne PZŻ znajdziesz tutaj: https://feelthewind.pl/jachtowy-sternik-morski-wymagania

Jak zapisać się na egzamin: https://feelthewind.pl/jachtowy-sternik-morski-egzamin

6. Mam już JSM, co dalej?

Mamy kilka możliwości:

 • Ruszaj w morze! Zbierz załogę, a my znajdziemy dla Ciebie jacht. Jeżeli masz obawy przed samodzielnym rejsem, możesz odbyć go w tzw. flotylli, czyli w towarzystwie innych jachtów prowadzonych przez bardziej doświadczonych kapitanów. Prowadzisz jacht samodzielnie mogąc liczyć na wsparcie innych załóg. Takie rozwiązanie bardzo pomaga początkującym kapitanom rozwijać swoje umiejętności, gdyż nie są pozostawieni sami sobie i zawsze mogą skonsultować się i poradzić doświadczonych kolegów.
 • Odbycie dodatkowego szkolenia manewrowego. Wiemy, że tygodniowy kurs JSM niektórym uczestnikom nie daje wystarczającego zaufania dla swoich umiejętności, szczególnie podczas precyzyjnych manewrów portowych. Każdy w końcu uczy się w swoim tempie i ma różne podstawy. Organizujemy szkolenia manewrowe mające na celu udoskonalenie i doszlifowanie umiejętności opanowania ciężkiego jachtu morskiego w portach przy panujących różnych warunkach mających wpływ na powodzenie i bezpieczeństwo manewrów.
 • Popłynięcie w rejs doskonalący. Podczas takiego rejsu doskonalimy planowanie podróży i trasy jachtu oraz bezpieczną realizację ustalonego planu. Taki rejs jest krótszy, trwa 4 dni, z 4 osobowymi załogami. Każdy członek załogi będzie kapitanem przez 1 dzień pod okiem instruktora. Dowodzenie załogą, zaplanowanie trasy z uwzględnieniem bieżących warunków hydro-meteo, utrwalanie znajomości prawa drogi, organizacja zapasów jachtowych – to tylko niektóre tematy, którym będziemy przyglądać się w praktyce podczas rejsu doskonalącego.
 • Szkolenie manewrowe na katamaranie. Coś dla odmiany od konwencjonalnego jachtu i coś, co zdecydowanie polecamy zanim samodzielnie zdecydujesz się zostać kapitanem katamaranu. Jednostka dwukadłubowa różni się od jachtu właściwościami nautycznymi i sposobami manewrowania. Z jednej strony trudniej żegluje się pod wiatr, za to z drugiej dzięki dwóm niezależnym silnikom zdecydowanie łatwiej manewruje się w pocie… do momentu aż się nie pogubisz w stronach i obsłudze obu silników oraz steru jednocześnie 😀